Kde nejlépe zhodnotit peníze na 4 – 6 let?

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Poslední dobou se mne mnoho klientů ptá, kde nejlépe zhodnotit peníze. Tato otázka sama o sobě není těžká. Jakmile ale klienty nechám mluvit dále, tak už je to trošku oříšek. Časový horizont, který si lidé určují, je v rozmezí 4-6 let. Pokud chceme nejlépe zhodnotit peníze na krátkou dobu, tak se nám volba produktů poměrně omezuje.

Co ovlivňuje výnos a kde nejlépe zhodnotit peníze?

Pokud chce klient zhodnotit peníze na období 4 – 6 let, musím dodržet tyto vlastnosti:

– peníze nesmí kolísat,

– peníze nemusí být ihned likvidní,

– volit nejlépe garantovaný produkt.

 

Při otázce jak nejlépe zhodnotit peníze, je důležité si říct, kdy peníze budeme potřebovat. My budeme počítat s horizontem 4-6 let. Jaké tedy produkty přicházejí v úvahu?

– spořící účet

– termínovaný vklad

– stavební spoření

– dluhopisový podílový fond

 

Nyní si rozebereme jednotlivé možnosti kde nejlépe zhodnotit peníze, jejich plusy a mínusy. Kolik budeme mít, pokud vložíme 200.000 Kč?

1) Spořící účet

Mezi nejlepší úrok na spořícím účtu se aktuálně pyšní Sberbank. Úrok činí 0,53%. To znamená, že za 6 let najdete na tomto účtu 206.444 Kč (pokud úroky zůstanou stejné po celou dobu). Mezi plusy patří okamžitá dostupnost peněz, mezi mínusy slabý výnos (úrok se v čase může měnit). Mínus daň z výnosu.

2) Termínovaný vklad

Pokud chcete nejlépe zhodnotit peníze a zvolíte termínovaný vklad, tak jedna z nejlepších nabídek je aktuálně od Equa bank. Tato banka nabízí rozdílné úročení. Vzhledem k tomu, že chceme uložit peníze na 6 let, musíme vše rozdělit – to znamená první období bude na 5 let (1,1%) a druhé období na jeden rok (0,5%). Za 6 let na účtě najdete 212.244 Kč. Výhoda je, že máte vyšší úročení než na spořícím účtu. Mezi nevýhody řadím sankci za předčasné zrušení a dále fakt, že úrokové sazby se mohou v čase měnit, není garantovaná. Musíme také započítat daň z výnosu.

3) Stavební spoření

Jeden z nejoblíbenějších produktů v ČR díky garantované úrokové sazbě a státní podpoře. Aktuálně nabízí stavební spořitelny úrok ve výši 1%, statní podpora ve výši 2.000 Kč při roční úložce 20.000 Kč. Za 6 let budeme mít na účtu 221.991 Kč (již započítány poplatky za vedení účtu a za sjednání). Také mínus daň z výnosu.

4) Dluhopisový podílový fond

Chcete-li nejlépe zhodnotit peníze, pak při volbě dluhopisových podílových fondů, bude orientáční roční výnos kolem 2,5%. Za 6 let je předpoklad, že budete mít na účtu 226.140 Kč (pokud držíte podílové listy déle než 3 roky, neplatíte daň z výnosu). Nutno říci, že tento výnos není garantovaný. Může být nižší, ale i vyšší. Výhoda je, že peníze máte ihned k dispozici. Mezi nevýhodu řadím aktuální situaci na trhu, kdy vlivem nízkých úrokových sazeb a jejich postupnému zvyšování jsou výnosy dluhopisů nejisté. Pokud nemáte zkušenosti a nevíte jak podílové fondy pracuji, přečtěte si mé zkušenosti s podílovými fondy.

Kde nejlépe zhodnotit peníze: Závěr vás překvapí

Rozdíl v produktech je 20.000 Kč. To jsou peníze, které na ulici nenajdete. Ale i přesto bych nezvolil dluhopisový fond, ale držel bych se jistoty a doporučil bych stavební spoření. Důvod je ten, že od produktu bych očekával nekolísání a to mi dluhopisový fond nezaručí.

Jaký produkt byste volili vy? Vyhrál by u Vás dluhopisový fond?

Neexistuje produkt, který by byl univerzální a hodil se za každé situace. Každý finanční produkt má své pro a proti a je dobré vše zvážit. Pokud máte dotazy nebo se chcete poradit využijte formulář níže.

Praxe a zkušenosti, to je to co přináším. Působím ve financích téměř deset let. Za tu dobu jsem vytvořil přes tisíc finančních plánu a portfolií + miliony na vyplacených pojistných událostí. Každé mnou navrhované řešení je vytvořeno tak, jako bych ho navrhoval sám sobě, mé rodině nebo mým přátelům. Využijte mé zkušenosti i Vy.

Konzultace zdarma

Souhlasím*