Kde nejlépe zhodnotit peníze na 4 – 6 let?

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Poslední dobou se mnoho klientů ptá, kde nejlépe zhodnotit peníze na krátkou dobu. Tato otázka sama o sobě není těžká. Jakmile klienty nechám mluvit dále, tak už je to trošku oříšek. Časový horizont, který si lidé určují, je v rozmezí 4-6 let. Pokud chceme nejlépe zhodnotit peníze na krátkou dobu, tak se nám volba produktů poměrně omezuje.

Co ovlivňuje výnos a kde nejlépe zhodnotit peníze?

Pokud chce klient zhodnotit peníze na období 4 – 6 let, musím dodržet tyto vlastností:

– peníze nesmí kolísat,

– peníze nemusí být ihned likvidní,

– volit nejlépe garantovaný produkt.

Při otázce jak nejlépe zhodnotit peníze, je důležité si říct, kdy peníze budeme potřebovat. My budeme počítat s horizontem 4-6 let. Jaké tedy produkty přicházejí v úvahu?

– spořící účet

– termínovaný vklad

– stavební spoření

– dluhopisový podílový fond

 

Nyní si rozebereme jednotlivé možnosti kde nejlépe zhodnotit peníze, jejich plusy a mínusy. Kolik budeme mít, pokud vložíme 200.000 Kč?

1) Spořící účet

Mezi nejlepší úrok na spořícím účtu se aktuálně pyšní Sberbank. Úrok činí 0,53%. To znamená, že za 6 let najdete na tomto účtu 206.444 Kč (pokud úroky zůstanou stejné po celou dobu). Mezi plusy patří okamžitá dostupnost peněz, mezi mínusy slabý výnos (úrok se v čase může měnit). Mínus daň z výnosu.

2) Termínovaný vklad

Pokud chcete nejlépe zhodnotit peníze a zvolíte termínovaný vklad, tak jedna z nejlepších nabídek je aktuálně od Equa bank. Tato banka nabízí rozdílné úročení. Vzhledem k tomu, že chceme uložit peníze na 6 let, musíme vše rozdělit – to znamená první období bude na 5 let (1,1%) a druhé období na jeden rok (0,5%). Za 6 let na účtě najdete 212.244 Kč. Výhoda je, že máte vyšší úročení než na spořícím účtu. Mezi nevýhody řadím sankci za předčasné zrušení a dále fakt, že úrokové sazby se mohou v čase měnit, není garantovaná. Musíme také započítat daň z výnosu.

3) Stavební spoření

Jeden z nejoblíbenějších produktů v ČR díky garantované úrokové sazbě a státní podpoře. Aktuálně nabízí stavební spořitelny úrok ve výši 1%, statní podpora ve výši 2.000 Kč při roční úložce 20.000 Kč. Za 6 let budeme mít na účtu 221.991 Kč (již započítány poplatky za vedení účtu a za sjednání). Také mínus daň z výnosu.

4) Dluhopisový podílový fond

Chcete-li nejlépe zhodnotit peníze, pak při volbě dluhopisových podílových fondů, bude orientáční roční výnos kolem 2,5%. Za 6 let je předpoklad, že budete mít na účtu 226.140 Kč (pokud držíte podílové listy déle než 3 roky, neplatíte daň z výnosu). Nutno říci, že tento výnos není garantovaný. Může být nižší, ale i vyšší. Výhoda je, že peníze máte ihned k dispozici. Mezi nevýhodu řadím aktuální situaci na trhu, kdy vlivem nízkých úrokových sazeb a jejich postupnému zvyšování je výnos dluhopisů nejistý. Mé zkušenosti s podílovými fondy najdete ZDE.

Kde nejlépe zhodnotit peníze: Závěr vás překvapí

Rozdíl v produktech je 20.000 Kč. To jsou peníze, které na ulici nenajdete. Ale i přesto bych nezvolil dluhopisový fond,ale držel bych se jistoty a doporučil bych stavební spoření. Důvodem je ten, že od produktu bych očekával, ať mi peníze neztratí na své hodnotě a to mi dluhopisový fond nezaručí.

Jaký produkt byste volili vy? Vyhrál by u Vás dluhopisový fond?

Neexistuje produkt, který by byl univerzální a hodil se za každé situace. Každý finanční produkt má své pro a proti. Pokud máte dotazy, využijte formulář níže.

Jsem člověk, kterému záleží na tom, aby svou práci odvedl skvěle. Mým cílem je, aby klienti ve mě našli profesionála, na kterého se mohou spolehnout a obrátit s pomocí či radou. Téměř deset let se zabývám financemi, natáčím vzdělávací videa, píši články z oboru hypoték, pojištění a investování.

Konzultace zdarma